Rating: 5.0/5. From 8 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

 Akıllı Priz Nedir ?

Akıllı Priz

Akıllı Priz Sistemi

Akıllı Priz;  Her ne kadar ülkemizde henüz pek örneklerini göremesek de ABD başta olmak üzere teknoloji kullanımı yoğun olan ülkelerde giderek yaygınlığını arttırmaya başlanmıştır ve ‘nesnelerin interneti’ dünyasının yardımcı araçlarından birisi olmuştur.  Akıllı prizlerin işlevini, elektrikle çalışan cihazları yönetmek olarak tanımlanır.
Akıllı priz ’in diğer bir tanımı ise kontör ön yüklemesi yapılmış Mifare  Akıllı Kart ile çalışan priz sistemleridir.
Kart sisteme okutulduğunda sistem üzerinden belirlenen süre kadar elektrik kullanımına izin verecektir.
Kablosuz teknolojisi sayesinde bu aletlere uzaktan erişim yapabilme ve enerji tüketimini kontrol edebilmemizi sağlar.

Akıllı prizlerin öne çıkan bir diğer özelliği ise ses üzerinden cihaz yönetimine olanak sağlamasıdır. Bu prizler hayatımızın bir çok alanına yön verir. Küçük bir örnek erecek olursak kışın dişten eve geliyorsunuz. Aklınıza evdeki klima geldi. Siz eve gelene kadar ev ısınmış olsun bunu akıllı priz ile yapmanız çok kolay.
Akıllı prizler bizlere bir çok elektronik eşya konusunda yardım olmaktadır.

Akıllı Priz Kullanım Alanı Nerelerdir

Öğrencilerin Yurt Çamaşırhanelerine koyduğumuz Kontörlü Akıllı prizlerimiz ile, yurtta kalan öğrenciler kartlarına yüklenen kontörleri öğrenci yurdundaki çamaşır makinelerindeki kartlarını Akıllı Prize okutarak, belirli bir süre kullanım hakkı elde ediyorlar.

Akıllı Prizlerle Neler  Yapabilirsiniz ;

Çamaşırhane Kartı, Harcama kartı,  Akılı Çamaşırhane Yönetimi, Okul kart, Playstation Cafe Kartı, Oyun Parkı Kartı, Öğrenci kartı,  Oyun Salonu Kartı
Prize Takılan Elektrikli Ev Aletlerini Kontrol ediyor ve Enerji Tüketimini Eş Zamanlı olarak ölçüyor.

Priz Adaptörü kendisine bağlı cihazların uzaktan kontrolünü yapar. Aynı zamanda bu cihazların enerji tüketimini görebilir ve buna göre ayarlamalar yapabilirsiniz. Bu aletlere örnek olarak ütü, abajur, kahve makinesi, elektrikli ısıtıcı, vb. birçok alet sayabiliriz.
Evinizde yapabileceklerinizin sınırı sadece sizin hayal gücünüz.
Örnek verecek olursak, akıllı prize takılı bir ütüyü prizde mi unuttum tasası artık yaşamayacaksınız. Şüpheye düşünce cep telefonunuzdan ütüyü kapatabilirsiniz.

Mesela çalışma odasında açık unuttuğunuz lambayı oturduğunuz yerden kalkmadan kapatmak nasıl fikir. Ya da tam uyumaya hazırlanırken hatırladığınız ısıtıcının fişini çekmediniz yatağınızdan kalkmadan uzaktan kapatabilsek?  İşte bunların hepsini Akıllı priz ile yapmak artık zor değil!