Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Temassız Kart Pos Cihazı ile arasında temas olmadan ödeme yapılabilmesi işlemidir. Temassız kart kullanıcıları ödeme işlemi sırasında kartlarını pos cihazına en fazla 4 cm uzaklıktan ödeme işlemini hallede bilmektedir. Hızlı ve güvenilir ödeme yöntemi olduğundan birçok kullanıcı bu yöntemi tercih etmektedir. Kartınızın temassız olup olmadığını öğrenmek için kartın ön yüzündeki dalga işaretinden anlayabilirsiniz.

Günümüzde insan sağılığını etkisi altına almış olan Covit 19 virüsü nedeni ile birçok vatandaşımız ödeme işlemi sırasında temassız özelliğini kullanmaktadırlar. Son yıllarda insanlar yeni akıllı teknolojilere uyum sağlamaya devam ediyor. Dünyayı etkisi altına alana Corona Virüs nedeni ile bu özellik daha çok tercih edilir oldu.

İnsanlar her şeyden çekinir oldu, acaba bende virüs taşıyor muyum? Bende virüs varsa başkasına bulaştırır mıyım? Endişesi yaşıyorlar. Bir an önce alış verişini yapıp kendini tehlikeli ortamdan uzak tutmak istiyorlar haklı olarak. Bu açıdan bakacak olursak ödeme kolaylığı ve sağılık açısından temassız ödeme yöntemi tercih etmek çok avantajlıdır. Her şeyin başı sağlık hem kendi sağlığımız hem de başka insanların sağlığını düşünmeliyiz.

 

*** Siz Hangisini Tercih Edersiniz. ***

Temassız Kartları Hangi alanlarda Kullanabilirsiniz?

Kartlı Ödeme Sistemlerinde tercih edilebilir. Pos Cihazları ile ödeme yapılan noktalarda Temassız Kart özelliğini kullanarak daha güvenli bir şekilde ödemenizi yapabilirsiniz. Burada pos cihazının ve kartlarınızın temassız özelliği olması gerekmektedir. Restoranlar, Kafeler, Marketler, Tekstil alanında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kartlı Geçiş Sistemlerinde Personellerin giriş çıkışını takip etmek, Sosyal Yardım Kartı Sistemlerinde ihtiyaç sahiplerinin kullanımı, Öğrenciler için Kantin Kart Sistemi ile okullarda ve Müşteri memnuniyeti açısından Müşteri Sadakat Kart Sistemi veya diğer adı ile Hediye Kartı için kullanılabilir. İnsan Sağlığını korumak açısından Parmak Okuma yerine Temassız kart özelliğini tercih edebilirsiniz. Bu sayede herkesin temas ettiği noktalardan sağlığımız için kendimizi korumaya almış oluruz.

Kartımın Temassız Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Kartınızın Ön yüz kısmında temassız özellik simgesi olan dalga işaretinin olması gerekmektedir. Ödeme yaparken Temassız Özellikli kartınızı yine temassız özelliği olan pos cihazına yaklaştırıp ödemenizi yapabilirisiniz.

Temassız Kart ile Ödeme Yapmanın Faydaları

 1. Ödeme yaparken Kartı bırakmanıza gerek yok ödeme noktasına yaklaştırmanız yeterlidir.
 2. Kartınızı elinizden bırakmadığınız için unuttum veya kayboldu riski oluşmayacaktır.
 3. Para üstü alma veya bozuk para derdi ortadan kalkacağından paralardan dolayı insan sağlığını etkileyen bir durum oluşmayacaktır. Bulaşıcı hastalıklar bu yolla bulaşması engelleniş olacaktır.
 4. Ödeme sırasında daha seri bir şekilde ödemeni yapıp alış verişinizi tamamlarsınız.
 5. Sırada daha fazla beklemek durumunda kalmıyorsunuz. İnsan sağlığı uzun süre ayakla beklemek durumunda kalmıyorsunuz.
 6. Günümüzde birçok toplu taşıma araçlarında temassız kartlar tercih edilmektedir. Toplu taşıma araçlarını hemen hemen hepimiz kullanıyoruz dolayısıyla burada insan sağlığı açısından taşıyıcı durumunda olan birinden hastalık kapmamış oluruz.
 7. Temassızız kartlar işverenler içinde çok faydalıdır.
 8. Ödeme noktalarında yoğunluk en az seviyeye indirilir ve yoğunluk oluşmayacağından dolayı hem personelini hem de müşterisinin sağlığını korumuş olacaktır. Özellikle salgın hastalık olduğu düşünürse bu ödeme yöntemi daha çok tercih edilir.
 9. Bu sayede Covit 19 (Corona) , Sars gibi hastalıkların yayılmasını engellenmiş olunacaktır.

Temassız kart Neden Bu Kadar Çok Sevildi

 1. Temassız Ödemeler Daha Güvenilir olması en büyük etkendir.
 2. Ödemelerin daha kolay ve hızlı olması da çok önemli bir özeliğidir.
 3. Belli bir limite kadar şifresiz işleme izin vermesi kullanımı daha çok kolaylaştırdı.
 4. İşletmelerin temassız kart ile ödeme kabul etmeleri ve temassız ödeme sayılarının artması
 5. Hijyen açısından çok sevildi.
 6. Kartınızın kontrolü sizde olduğundan ödemeleriniz güvence altındadır.
 7. Gelecek ödeme yöntemleri için bir körü vazifesi olduğundan da çok sevildi.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
(Oy Kullanılmamış)
Loading...