Rating: 3.1/5. From 33 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

Temassız  Ödeme (Mifare Kart) Nedir?

Temassız Ödeme , kullanıcı ödeme aracı ve POS cihazı arasında temas olmadan yapılan ödeme işlemidir. Temassız ödeme işleminde, kullanıcılar temassız kartlarını veya temassız ödeme yapabilen (NFC özellikli) telefonlarını iş yeri POS cihazına yakın bir mesafede (maksimum 4 cm uzaklık) tutar ve ödeme bilgileri kablosuz olarak (RF – radyo frekansı kullanarak) gönderilir.Temassız Ödeme

Temassız banka ve kredi kartları; hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde işlem için geliştirilmiş bir teknolojidir. Okuyucu kart, üzerinde bulunan CPU tarafından tanınan belirli bir radyo frekansından sinyalleri yayar. Kart okuyucuya temas ettirildiğinde, kart ile iletişim kurulur. Bu iletişim hızlı ve yüksek güvenlik özellikleri kullanılarak sağlanır. Herhangi bir nesne (saat, kart, anahtarlık, eldiven, takım elbise vb.)üzerine mikroçip ve anten gömülür. Bu nesnenin antenle bağlantı kurmasını sağlayarak ödeme işlemi yapılır.
Sadece kredi kartları mı temassız özellik taşır?
Kredi kartlarında olduğu gibi, banka kartları da, ön ödemeli kartlar da temassız özellik taşıyabiliyor ve temassız ödemelerde kullanılabiliyor.
Kartımla temassız  ödeme nasıl yapabilirim?
Kartınızın ön yüzünde temassız dalga işaretini  varsa, kartınız temassız özellik taşıyordur. Temassız Ödeme kartınızı, temassız özellikteki POS cihazlarına yaklaştırıp ödemenizi hızlı bir şekilde, aynı kartlı alışveriş güvencesi ve garantisiyle yapabilirsiniz.

Adım adım temassız Mifare Kart ile Ödemesi aşağıdaki gibidir.

Kartınızın ön yüzünde temassız sembolü olması gerekir.
Temassız özellik kullanılabilir sembolü olan her perakendecide temassız ödeme yapabilirsiniz. Perakendecilerin birçoğu temassız özelliğini desteklemektedir ve her gün daha fazla kişi bu gruba katılmaktadır.
Kartınızı temassız okuyucuya yaklaştırın veya kartla dokunun ve işleminizin başarılı olduğu ekranda görüntülenene kadar bekleyin.
50 TL ve altı tutarındaki her ödemeyi yapabilirsiniz. 50 TL ve üzeri temassız işlemlerde işlem güvenliği şifreyle sağlanır.
Mifare Kart üzerindeki çip kopyalanmaya karşı en üstün şifreleme yöntemleriyle korunmaktadır. Kartla bankanızın temassız logolu özel okuyuculardan ödeme alınabilir.

Temassız Ödeme Özellikli Kart Kullanımının Yurtiçi Yaygınlığı  

Avrupa’nın temassız kart kullanımına terkiye de 2006 yılında başlandı. 2007 yılında Türkiye’de ilk temassız toplu taşıma uygulamasına başlandı.
Temassız kart teknolojisine sahip kredi kartı ürünü olan PayPassBonus Trink’le Avrupa’da ilk kez kol saati kredi kartı  uygulamasını kullanmaya başlandı.
Peki, temassız ödemeler güvenli mi?
Temassız ödemeler, temaslı kartlar ile aynı ödeme şemalarını kullanarak çalışıyor. Aralarındaki fark temassız kartların kart bilgilerini POS cihazına radyo frekansıyla çok yakın bir mesafeden  (maksimum 4 cm) göndermesidir. Bankalar ve ödeme şemaları ödeme işleminde yer alan tüm katılımcılar için çoklu güvenlik seviyelerini kullanarak çalışıyor.

Temassız Özellikli Kredi Kartları Gerçekte Ne Kadar Güvenli?

Temassız Ödeme

Ödeme sistemlerinde 10 yıllık deneyimli kadroya sahip Smarttek Yazılım olarak sizlerle Temassız Özellikli Kredi Kartları ve Sahtekârlık Takibi Hakkında deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz. Günümüzde birçok kredi kartında bulunan temassız ödeme özelliği sayesinde düşük tutarlı ödemeleri kolaylıkla yapabilir hale geldik. Bu sistem ile hayatımıza daha hızlı ödeme ve pratiklik getirdi. Temassız özelliği ile zaten en fazla 30 – 40 lira gibi rakamlar kullanılabildiği için Fraud riski nispeten düşüktür. Yani kayıp bir kerede en fazla 30 – 40 lira olabilir, değil mi?

Peki, bu masum özellikle kredi kartımızın; Kart Sahibi ismi, Kart numarasının, Son kullanma Tarihi ve Güvenlik kodunun çalınabildiğini söylesek! Bu durumda masum dediğimiz tutar bir anda yükselerek sizin kart limitiniz haline gelebiliyor. Yurt dışında bu konuda yapılan araştırmalar bu sistemim kolaylıkla çalıştığını gösteriyor. Hırsız size her hangi bir sebeple bir kaç santimetreye kadar yaklaşıp elindeki küçük bir okuyucuyla bir kaç saniye içinde kartınızın tüm önemli bilgilerini çalabilir. Teknoloji ve onun getirdiği ufak yenilikleri her zaman beğenerek kullanıyoruz ama bu özellikler göründükleri kadar masum olmayabiliyor…

Temassız Ödeme Sisteminin Faydaları


Temassız Mifare Kart Sahipleri İçin Faydalar:

  • Temassız ödeme yaparken kartınızı elinizden bırakmanıza gerek yoktur. Bu şekilde kartınızı unutma ya da kaybetme riskini azaltıyorsunuz.
  • Mikro ödeme olarak anılan, küçük tutarlı alışverişinizde temassız ödemeler para üstü almak veya bozuk para denkleştirme sorunları ortadan kaldırır. Hızlı, güvenli bir alışveriş imkânı sunar.
  • Alışveriş yaptığınız mağazada, önünüzdeki kişileri bekleme istemeyiz. Bir saniyelik sürelerle ödeme işlemlerini tamamlasın isteriz. Bu sayede az sıra bekler, hızlı hizmet alabilirsiniz.
  •  Temassız ödemelerin, memnuniyet ve alışkanlık yaratan bir ödeme haline gelmiştir. Araştırmalara göre temassız ödeme yapanların, temassız ödemeyi diğer kartlı ödeme yöntemlerine tercih ettiğini gösteriyor. Temassız ödemelerin dünyada hızla büyümesinin sebebini de açıklıyor.
  • Temassız özellikli kartlarınızı sadece alışverişlerinizde değil, ulaşımda da kullanabilirsiniz. Geçerli olan yerlerde ulaşım ücreti için bilet/ön ödemeli kart almanıza gerek yoktur; temassız özelliği olan kredi kartınızı okutarak ulaşım hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Mağaza Temsilcileri İçin Faydalar:

  • Kasanın yoğun olduğu anlarda ödeme işlemlerinizi kısa bir sürede tamamlansın istiyorsanız, müşterilerinizi temassız ödeme yapmaya yönlendirebilirsiniz.
  • Müşterileriniz hem farklı bir ödeme deneyimi yaşar, hem de ödemelerini daha kısa sürede yaptıklarından dolayı memnun kalacaktır.
  •  Özellikle kasa da sıranın arttığı zamanlarda, daha az beklemek için başka mağazayı tercih eden müşterileriniz oluyor ise, temassız ödemeyi denemelisiniz.
  • Temassız ödemelerin kasa yönetiminde nakit hesabın getirdiği hata, sahte para, nakit taşıma ve nakit paranızı koruma avantaj yaratır.

Ana sayfa için Tıklayınız…

 

Yorum Yapın:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (out of 5 üzerinden 1 Ortalama 5,00 , oy kullanımı
Loading...